Sanatçının adı yok

                              

     Adı sadece JR olarak anılmakta. 27 yaşında  ve Fransız asıllı bir sanatçı olduğu da bilinmekte.   Sanatçı Dünya'nın en varoş yerlerine kentin içinde yaşayan insanların fotoğraflarını çekerek, sonrasında bunların büyük bir potre haline getiriyor. Herkes görsün ve bilsin diye. Yani dikkat çekmek istiyor bir nevi... Sanatçı dostumuz bir ara hatta Çin'de tutuklanmış
ve sonrasında serbest bırakılmış. Ama kimliği bilinmiyor şuan için. Bilmemizde bizim bir işimize yaramaz sanırım. Önemli olan yapmış olduğu iş ve işler değil mi? Sanatçı şuan 100.000 dolarlık hayırsever ödülün sahibi. JR,  10 yıldır başta İngiltere olmak üzere çeşitli ülkelerde duvar fotoğrafları oluşturdu. Oluşturmuş olduğu bu fotoğraflar ile de zaten dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış durumda. Bir sokak fotoğrafçısı olan JR, Banksy eserlerinde savaş karşıtıı, antikapitalist, hayvan hakları destekleyici mesajları veriyor. Aslında o bir 'Gerilla Sanatçısı' dersek yanılmayız. Sanatını icra ediyor ve yok oluyor. İsmi yada cismi kendisi bir yerlerde haber olarak çıksın istemiyor. Fakat şimdilik. Belki ilerleyen zamanda bir yerlerde karşımıza bile çıkabilir. Belkide Türkiye'de?

Sanatçı JR, şirketlerden gelen teklifleri red ederek kendi ayakları üzerinde durmaya çalışmakta. JR gerçek ismi mi bilemeyiz ancak şimdiden herkes tarafından merak uyandırdığı kesin...  Ne diyelim. Devamını talep edelim kendisinden... Hiç yorum yok:

Yorum Gönder