Polarize filtre nedir ne işe yarar?Sol taraftaki fotoğraf polerize filtre kullanılmadan çekildi
sağ taraftaki fotoğrafta ise polerize filtre kullanılarak
çekildi.
Polerize filtre objektifin uç kısmına takılan ve objektife dışarıdan gelecek olan fiziksel darbelere karşı koruduğu gibi güneş ışını absorbe ederek fotoğrafın parlak çıkmasınıda engeller.  Piyasada ki objektiflerin ne kadar pahalı olduğunu bilirsiniz ve lensi çizildiğinde de içimiz cız eder(!) İşte polerize filtre ile bunun önüne geçebilirsiniz üstelik objketifler gibi çok pahalı değildir. 20tl ile bir polerize filtre alabilirsiniz 200 tl alabilmeniz mümkündür.
Polerize filtre alırken objektifinizin çapına uygun polerize filtre almanız gerekmektedir. Piyasada bulunan  polerize filtrelerin çapları ise 52mm, 55m,  62mm, 72mm, 86mm vb gibi bulabilirsiniz. Her objektif tipine uygun polerize filtre bulmanız söz konusu değildir. fish-eyes lens (balık gözlü objektif) polerize filtre takamyız. Ancak dışarıdan gelecek olan darbelere karşı Parosoley kullanara bunun önüne geçebiliriz.

Polerize filtre ile şehir fotoğrafı,bulutlar, çevre temalı fotoğraflar çekebiliriz ancak bunları çekerken dikkat etmemiz gereken bir diğer husus      ise çekeceğimiz fotoğafta nesnelerin metalik  renkte olmamasına özen gösterilir. (nesnelerin renkli olması şartı aranır)

Piyasada en çok tercih edilen polerize filtre ise Cokin dir. Diğer fotoğraf makinelerin de polerize filtreleri mevcuttur ancak işinize yarayacak olan polerize filtre Cokin'dir. Polerize filtrelerin bazıları CLP özelliği taşımaktadır yani polerize filtreyi aynı objektifin otofokus özelliği gibi çevirerek istediğiniz netlikte fotoğraf çekmenizi sağlar. Böylelikte fotorğafınıza istediğiniz kontrast ayarını vererek istemediğiniz yansımalarıda engellemiş olursunuz. CPL tipi polerize filtrelerin fiyayları CLP özelliği taşımayanlara oranla daha pahalıdır. CLP tipi filtreler ortlama 100 - 300 tl arasında bulmanız mümkündür...

SOKAK FOTOĞRAFÇILARI


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder