Amerika'n Baharı

NEW YORK - Brooklyn ve çevre yollarında eylem yapan yaklaşık iki bin kadar gösterici, köprüye girmek isteyince polis barikatı ile karşılaştı. Göstericileri çember altına alan polis 700 kişiyi gözaltına aldı. Göstericiler, eylemlerini Wall Street yakınlarında Zuccotti parkında sürdürüyor. 

New York’ta başlayan gösteriler, ülke geneline yayılmaya başladı. Boston, ve Los Angeles’ta protesto gösterileri yapıldı. Tırmanan işsizliğe karşı Obama yönetiminden holdingler, finans

kuruluşları ve zenginlere karşı ekonomik adalet isteyen protestocular, adil bir ekonomik düzen gelene kadar protestolarını sürdürecekleri açıkladı. 


ANKA’ya konuşan protestocular, "Amerikan ve dünya medyası iki haftadan beri sürdürdüğümüz eylemi görmüyor. Ancak bugün çok sayıda gözaltı gerçekleştikten sonra medya sesimizi duydu. Bizim gerçekleştirdiğimiz protestolarla ABD      ’de 'Amerikan Baharı' yaşanacak, ekonomik varlıklar adil olarak paylaşılacak, sesimizi dünyaya duyurana kadar eylemlerimizi sürdereceğiz" şeklinde konuştular. 

Bu arada gözaltına alınaların arasında New York Times ve gazetelerin muhabirlerinin de olduğu öğrenildi.

GÖSTERİLER DİĞER KENTLERE DE SIÇRADI 

Los Angeles, Boston ve Albuquerque kentlerine sıçrayan protesto gösterilerinde, sadece Boston’da 25 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. ABD’de önceki gün gerçekleştirilen protesto gösterilerinde gözaltına alınanların sayısının 800 kişiyi bulduğu bildirildi. 

New York’ta olay yerinde görev yapan New York Times gazetesi muhabiri Natasha Lennard’ın da göstericilerle birlikte gözaltına alındığı, Lennnard’ın daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi. 

New York Emniyet Müdürlüğü yetkilileri New York’ta gerçekleşen gözaltı sayısıyla ilgili şu ana kadar resmi bir açıklama yapmadı. Polis yetkilileri, göstericilerin köprüden araç geçişini engelledikleri gerekçesiyle gözaltına alındığını açıkladı.

KAYNAK
(anka)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder