Mesleğinden koparılan gazeteciler yaşadıklarını anlatıyor

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'ne binlerce medya çalışanı işsiz giriyor. OHAL'le birlikte mesleğinden uzaklaştırılan gazeteciler ailelerine bakmak, çocuklarını okutmak için ayakta kalmaya çalışıyor. Marangozluk yapan, pazarcılığa başlayan eski medya çalışanlara Cumhuriye'te konuştu.

Hâlâ telsiz dinliyor

Gökhan Kazbek (51) ve Mevlüt Aydoğan (49), 2009 yılından beri TRT TÜRK'te beraberdi. Gezi direnişi sırasında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterildi. Önce , Aydoğan,
sonra da Kazbek işten çıkarıldı Farklı medya organlarında iş buldular. Kazbek, İMC TV'de çalışıyordu. Aydoğan ise kayyum atandıktan sonra Cihan Haber Ajansı'nda işe başlamıştı. İki arkadaş, 2016 yılında ise KHK mağduru oldu.

Şimdi, Okmeydanı'nda bir marangoz atölyesinde bir araya geldiler. Aydoğan, mesleki alışkanlığından vazgeçmemiş, hâlâ polis telsizi dinliyor. Kazbek'in kamerası yanıbaşında. El emeği göz nuru ahşam aksesuarları, yakında internetten satışa sunacaklar.

Kazbek, işsizliğin gazeteciliğin kaderi olduğunu söylüyor TRT'ten atılınca tazminatı bile verilmemiş. ''Birçok yere CV yollamaya başladım. Ama  geri dönüş olmadı. 20 yılı aşkın süredir gazetecilik yapan birinin kurumlara CV yollarak girmeye çalışması çok acı. Zor günler geçirirken, bir arkadaşım, İMC TV'de çalışmak istemez misin?' diye sordu. Ben de kabul ettim. İMC TV, Türkiy'de ve dünyada olması gereken haberciliği yapıyordu. Son dakikaya kadar çok iyi habercilik yaptık. 2 yıl çalıştığım İMC TV, KHK ile kapatıldı. Yine işsiz kaldım'' diyor.


Kemal Demir (24) kapatılan TV10'un teknik yönetmeni. Demir, TV10'a kurulduğu ilk günden beri emek veren isimlerden. Çalıştığı süre boyunca yüz binlerce kilometreyi kat etmiş, 1500'den fazla köy ziyaret ederek çekimler yapmış. Kapatılma kararını ilk öğrenen isim olan Demir, şunları söylüyor: ''Bir anda yayının kesildiğini fark ettim. Teknik bir problemdir diye çok paniklemedim. Teknik sorun yoktu. Türksat'ı aradım. 'TV10'dan arıyorum' dedim. Telefondaki ses, çok kaba bir konuşma biçimiyle 'kapattık' dedi. ''Demir, 6 ay sonra baba olmaya hazırlanıyor. Bebek heyecanını bile tam olarak yaşayamamış. Kredi borçları birikince, ailesinin desteğiyle pazarcı olmaya karar veren Demir, haftada 3 gün çeyizlik hurç satıyor. 

Mevlüt Aydoğan, kendini 'alaylı' kameraman diye tanıtıyor. Sektörde, habere motosikletiyle gitmesiyle ve hızlı tanınıyor. Yeşilçam'da malzeme taşırken, 1994'te Kanal 7'de teknik yönetmen olarak işe başladı. 1999 yılında ise kamerayı sırtladı. Kanal D, TRT, TRT TÜRK ve kısa bir Ulusal Kanal tecrübesi derken, Gezi direnişi sırasında işsiz kaldı. Son olarak kayyım atanan Cihan Haber Ajansı'nda  çalışma teklifi aldı. O dönemi şöyle anlattı: ''İlk başta bu teklifi reddettim. 20 gün boyunca ısrarla aradılar. 3 çocuğum var. Mecburen kabul ettim. 15 Temmuz darbe  girişiminde sokakta canım pahasına çalıştım. İyi maaş veriyorlardı. Buna güvenerek, çocuklarımın isteklerine,  'evet' demeye başladım. 28 Temmuz'da ajans kapatıldı.''

Bu yazı Cumhuriyet Gazetesinin internet sitesinden alınmıştır.