Üretmesem belki de dayanamazdım


10 Ekim Ankara Katliamı'nda bacağını ve üniversiteden iki arkadaşını kaybeden Günay Karakuş hastanede tedavisi sürerken resim yapmaya başladı. ''10 Ekim'den sonra üretmeseydim belki de dayanamazdım'' diyen Karakuş'un resim sergisi bugün (15 Kasım 2017) Ankara'da açılıyor.'Ekinoks' isimli sergisi 15-22 Kasım tarihleri arasında Galeri Çankaya'da sergilenecek.

''10 Ekim'den sonra üretmeseydim belki de dayanamazdım diyorum. Sözcüklerle aram çok iyi değil ama çizerek anlatabiliyorum kendimi. Bunun sonucunda açtığım serginin adını 'Ekinoks' koydum. Ekinoks coğrafyada güneş ışınlarının ekvatora dik gelmesinin sonrasında gece ve gündüz eşit olması olarak tanımlanıyor. Dünyanın bir tarafı tamamen karanlık bir tarafı ise aydınlık oluyor. Ben bunu metafor olarak kendi yaşam ikilemlerimize benzettim. Hayatımız mutluluk ve acı evrelerimiz. Benim hayatım da 10 Ekim'den sonra ikiye bölüündü öncesi ve sonrası diye. O dönem bacağımı, arkadaşlarımı kaybettikten sonra karanlık bir
dönem yaşadım. Sonrasında toparlandım ve bir şekilde yoluna girdi her şey. Kaynının, çöküşün, çürümenin karşısında umut ve diren aydınlık olarak eşitlendi o karanlığı.

Yazının tam metni için tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder