Festival Yarışmadan Çekildi!

Kültür Bakanlığı'nın baskısı sonucu 'Bakur' belgeselinin 34.İstanbul Film Festivali'ndeki gösteriminin iptal edilmesinin ardından gerçekleşen basın toplantısı sonucunda, festival yönetimi 'Festivalden çekilen filmlerin aldıkları kararı festival olarak destekliyoruz' açıklamasını yaptı.  Festivale dair herşey iptal edildi. 

Bu bizlere gösteriyor ki artık sanat yapmamız tamamen yasaklandı. Herşey birilerinin elinde ve o(nlar) onay verirse gerçekleşecek. Şayet o(nlar) onay vermezse ve ferman buyurursa olmayacak. 

Sadece İKSV'de yayınlanması planlanan belgesel filmler değil, artık birçok yer de özgürlüklerin tamamen kısıtlandığı görülüyor. Bu hareketlerin hepsi korkunun temel taşlarını oluşturduğunun simgesidir. Başka izahı olmadığını da
gösterir. Fakat bilinen şey ise korkunun ecele faydasının olmamasıdır.


*Toplantıda ilk sözü alan İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan, ''Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmenlik 2004 yılından bu yana yürürlükte. Yönetmenlik 2004 yılından bu yana yürürlükte. Yönetmenlik gereği Türkiye'de üretilen filmlerin festivallerde gösterilebilmesi için kayıt tescil belgesine sahip olmaları gerekiyor. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nde 11 Nisan Cumartesi günü İKSV'ye bir yazı gönderildi. Bu yazıda festivalde Türkiye'de üretilen, kayıt tescil belgeseli olmayan filmlerin gösterilmesi halinde yaptırım uygulanacağı hatırlatıldı. İstanbul Film Festivali yönetmeliği uyarunca festivale başvuran filmlerden bu belge talep edilmiyor. Bu yaşananların, sinema endüstrisinin mustarip olduğu sorunları çözmek için bir fırsata dönüşmesini umuyorum. Festivalden çekilen filmlerin aldıkları kararı festival olarak destekliyoruz. Bu problemi sektörün tüm aktörleriyle dayanışma içinde çözebileceğimize inanıyorum'' dedi. 

Festival kapsamındaki ulusal ve uluslararası Altın Lale, ulusal belgesel yarışmalarının yanı sıra kapanış törenin de iptal edildiğinin duyurulduğu toplantıda konuşan uluslararası yarışma jüri başkanı Rolf de Heer, ''Uluslararası Yarışma Jurisi ifade özgürlüğüne bir saldırı olarak gördüğü bu hadise nedeniyle festivalden çekilmiştir'' dedi.


Ulusal jüri başkanı Ze
ki Demirkubuz, ''Filmin yasaklanmasına çok önceden karar verilmiş. Kararın siyasi olduğunu düşünüyorum'' diye konuşurken ulusal belgesel yarışması jüri başkanı Emel Çelebi de ''Azize Tan'ın dayanışma çağrısını olumlu buluyor ve destekliyoruz'' açıklaması yaptı...


*Radikal Gazetesi'nin internet sitesinden alınmıştır. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder